kitap

Ego, birçok şartlanmış cevabın üstüste binmesidir

1 Yorum

-

27 Mayıs 2009

2. Parapsikoloji Konferası’nda Dr. Amit Goswami’nin sunumda en sevdiğim yer şuydu;

“Yaratıcılık yeni anlamların keşfidir. Yeniyi bulmak ve onu ifade etmek. Hafıza mekanizmamızın şartlarıyla şartlandırılıyoruz. Deneyimlerimizden anı oluşturp geleceğe taşıyoruz. Olasılıklarımız böyle daralıyor, sınırlandırılıyor. Ego, birçok şartlanmış cevabın üstüste binmesidir. Dikkatimiz şartlanmış. İnsanların yeni anlamlar bulma becerisi yok çünkü hep kabul ediyorlar. Yaratıcılığa kapalı, tamamen kabul edilmiş şeylerden oluşan bir kutuda yaşıyoruz. Her türlü insan deneyimininen büyük sırrı bu. Kuantum fiziği bize bu süreçlerin nasıl işlediğini anlatıyor. Nesneler olasılığın kuantum dalgalarıdır. Br tek olasılıkta hiçbir istisna yoktur. Olasılıkla, sınırlama olmadan genişemeyi seçer. Yapmak ve olmak ikisi de çok önemli”
Dr. Amit Goswami, 1968’den bu yana profesörlük yaptığı Oregon, Eugene’daki Oregon Üniversitesi fizik bölümünden emeklidir. Bilinç içinde bilim adı verilen yeni bir bilim görüşünün öncüsüdür ve bu fikri, şu ünlü “gözlemcinin etkisi”ni açıklayarak kuantum ölçüm sorununu da çözmüş olduğu Kendini Fark Eden Evren (The Self-Aware Universe ) adlı çığır açan kitabında açıklamıştır.

Goswami, kuantum fiziği ve bilinç üstüne yaptığı araştırmalara dayanan diğer altı popüler kitabın da yazarıdır. The Visionary Window adlı kitabında bilim ile ruhsallığın nasıl bütünleştirilebileceğini gösteren Goswami, Physics of the Soul adlı kitabında ölümden sonra yaşamın devam edişine ve tekrar doğuşa dair bir teori geliştirmiş ve Quantum Creativity adlı kitabında hem dışsal hem içsel yaratıcılığı nasıl harekete geçirilebileceğini anlatmış ve The Quantum Doctor adlı kitabında ise geleneksel tıbbı ve alternatif tıbbı bütünleştirmiştir. Creative Evolution adlı yeni kitabında Darwincilik ile yaşamın zeki tasarım sonucu olduğu görüşü arasındaki çatışmayı uzlaştıran Goswami, God is not Dead adlı en yeni kitabında ise bilimin Tanrı’yı yeniden keşfedişini ele almaktadır.

Goswami’nin kitapları dokuz dile çevrilmiştir.

“Ne @#!* Biliyoruz Ki!?” adlı filmde ve aynı filmin devamı olan “Down the Rabbit Hole” da ve “Dalay Lama Rönesansı” adlı belgeselde yer alan Goswami, özel yaşamında ruhsallık ve dönüşüm uygulayıcısı olup, kendisini kuantum eylemcisi olarak adlandırmaktadır.

Goswami ile çok keyifli bir röportaj yaptım. Temmuz’da İnfomag’da:)

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram