Beslenme & Sağlık

Faydası yaşamadan anlaşılmıyor

3 Yorum

-

30 Mayıs 2009

yoga1

Üç ayı geçti yogaya tekrar dönüş yapalı. İlk olarak yıllar önce Rus bir yoga hocası ile ufak gruplar şeklinde çalışmalarla başladı yoga maceram. Daha sonra, BThaber’de çalışırken ofisin arka sokağında ufak bir yoga stüdyosuna giderdik iş çıkışlarında. O yoğun temponun ardından cennete düşmüş gibi olurduk Beliz Kudat ve ben. Tabii işlerin yoğunluğu ağır bastı o dönem ve biz de hazır değildik henüz içselleşmeye, bir süre devam ettikten sonra bıraktık dersleri. Bıraktık bırakmasına da, ben o zamanlardan beri evde yapmaya devam ettim. Uzun süre çalıştım kendi kendime evde. Hatta bir dönem oldukça ilerlemiştim, asanaları kolaylıkla yapabiliyor, uzun süre aynı pozlarda durabiliyordum. Fakat şimdi düşünüyorum da belki de fazla zorlamış olabilirim vücudumu, çünkü bu yıl boyun ağrısı ile gittiğim fizik tedavi doktorum boynumda çok önceden kaynamış olan bir çatlak olduğunu söyledi. Tabii hafızamı zorlayınca hatırlıyorum ki evde yoga yaptığım dönemlerde şiddetli boyun ve baş ağrılarım oluyordu. Ama tabii ben hiç yoga sebepli olacağını düşünmemiştim. Belki de değildir bilemiyorum. Çünkü boynumdaki çatlağın ne zaman ve ne şekilde oluştuğu, nasıl kaynadığı tespit edilemedi. Ama demek yoga yaparken boyunda bir zorlama oluyordu ki o kadar şiddetli ağrılarım oluyordu. Evde kendinizle çalışırken özellikle boynunuza çok dikkat edin. Zorlandığınız yerde durun. Bütün bunların şimdi farkına varıyorum çünkü gerçek anlamda yoga yapmaya başlayalı henüz 1 ay oldu diyebilirim. Daha öncekiler ısınma turlarıymış yani bu döneme hazırlıkmış diyelim. Ya da doğru hocaları buldum diyelim. Kaivalya Yogashram ve hocalarıyla tanışana kadarmış her şey.
Sizlere yoganın faydalarını buradan ansiklopedik bilgi şeklinde anlatacak değilim. Faydaları ancak yaşayarak anlaşılabiliyor. Zaten google’da yoga yazarsanız yeteri kadar bilgiye ulaşabilirsiniz. “Holistik bir yaşam şekli” diyebilirim sadece. Evet bir yaşam şekli olursa ancak faydalı. Yoksa haftada 1 ya da 2 bir yoga kursuna gidip jimnastik gibi hareketleri yapıp eve dönmek ancak vicdanınızı rahatlatır başka da bir işe yaramaz. Yaşam şekli haline getirmek için ise emek vermek, çalışmak, felsefesini okumak, araştırmak gerek. Ben henüz tam olarak istediğim zamanı ayıramıyorum. Şimdilik haftada 3 gidebiliyorum sadece ama amacım her gün yogaya vakit ayırabilmek. Çünkü bu kadarla bana kattıklarını gördükçe, tamamen hayatıma girdiğinde neler kazanacağımı düşünemiyorum bile. Şimdilik bana kattıklarını şöyle sıralayabilirim;
*Konsantrasyon
*Yavaş olmayı öğrenmek, sabırlı olabilmek
*Kaslarımda uzama, rahatlama
*Boyun, sırt ağrılarımda iyileşme
*Nefesimin farkında olma
*Öfke kontrolü
*Anın farkında olma
*Vücudumun fiziki farkındalığı
*Kendi enerjimin farkına vamak
*Pranayı anlamak (Yogada Prana, evrende var olan tüm enerjinin toplamı olan kozmik evrensel enerjidir.)
*Zaman sorununu halletmek yani istediğim her şeye yeteri kadar zaman bulabilmek
*Özdisiplin
Bu yazıyı öyle bir günde yazdım ki; Bugün bahar nezlesi ve grip karışımı bir şekilde sürünerek gittim yoga dersine. Ders enerjimi o kadar yükseltti ki günümü nezleye rağmen ayakta kolayca geçirebildim. Aklımda hiç yoga yazmak yoktu ama kitap bilgilerindense gerçek deneyimler çoğu zaman daha faydalı oluyor düşüncesinden yola çıkarak sizlere yoga maceramı paylaşmak istedim. Umarım hoşunuza gider.

*İnfomag Mayıs sayısı köşe yazım.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram