Röportajlarım

Gerçeğe uygun diyet tarifleri

0 Adet Yorum

-

30 Ekim 2016

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak’ın yeni kitabı “Afiyetle Diyet Tarifleri” raflarda yerini aldı. 2009 yılında yayımlanan “Afiyetle Diyet” kitabından sonra şimdi de diyet yemek tarifleriyle bizlerle olan Koçak, yeni kitabında tam anlamıyla gerçeğe uygun tariflerle okuyucu ile buluşuyor. Koçak bu yeni kitabında ayrıca, sağlık ve beslenme üzerine danışmanlık veren Mezura’nın danışanlarından da başarı hikayeleriyle kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenlere ipuçları ve öneriler sunuyor.

Afiyetle Diyet Tarifleri kitabının genel olarak formatını ve içeriğini özetler misiniz?

Afiyetle Diyet Tarifleri kitabımda, adından da anlaşılacağı gibi, sağlıklı beslenirken, kilo verirken ya da kilomuzu korurken, pratik, lezzetli, sağlıklı ve doyurucu tariflerle diyetin mahrumiyet ve yasaklarla değil, daha gerçeğe uygun olarak yani “afiyetle” olmasına çalıştım. Bu kitapta örnek çorba, et, balık yiyeceklerinin, içecek, salata ve tatlıların kalorisi hesaplanmış tarifleri var. Değişik yaş ve meslekte Mezura danışanlarının başarı hikayelerinin  ipuçları yer alıyor. Ayrıca laktozsuz, glutensiz yiyecekler de yer aldı. Sporcularıve detoks yapmak isteyenlere de öneriler var.

Kitaptaki tarifler yaş aralığı olarak ve kolaylık anlamında herkes için uygun mudur?

Evet, uygun. Ancak  ben beslenme programlarını bireyin yaşına, cinsiyetine, kilo ve yağ oranına,  fazla kilolu, şişman ya da aşırı şişman olmasına göre oluştururum. Bu kriterlerlere çok önem veririm.. Bu kitapla paylaştığım tarifler de, önemli bir sağlık sorunu ya da sağlığı nedeni ile kendisine bir besin yasaklanmadıysa, her bireye uygundur.Kitap içindeki örnek hikayelerde de zaten bunlar anlatılıyor. Sadece tariflerin olduğu bir kitap değil örnek diyetl listeleri ve ipuçları da var

 Yoga Journal Türkiye okuyucuları için minik ipuçları alabilir miyiz? Kendi diyet tariflerimizi hazırlarken hangi besinlerden uzak durmalı hangilerine öncelik vermeliyiz?

 *Her besin grubundan tüketmek önemli ancak iyi seçimlerin üzerinde durmak gerekirse, tahıl gurubu olarak karabuğday, bulgur, kinoa ve mercimek önemli.

*Yağlarda çeşitlilik sağlanmalı badem, fındık ceviz, tereyağ ve zeytinyağı dengeli olmalı.

*Sebze ve meyveler mevsiminde yenmeli

*Süt yoğurt grubu her birey için farklı olabiliyor. Sindirim güçlüğünüz var ise keçi veya badem sütü olabilir. Kendi peyniriniz yapabilirsiniz. Lor hazırlamak hiç de zor değil

*Yumurta önemli anne sütünden sonraki en değerli protein.

*Hayvansal proteini de dengeyi önemsiyorum. Yani balık ve kırmızı et dengesi bol sebze ile olmalı

AFİYETLE DİYET TARİFLERİNDEN ÖRNEK

Avokado ile kahvaltı

Yarım avokado, 1 yemek kaşığı krem peynir, 2 tam ceviz, 1 kaşık sirke ,az tuz limon ve karabiberi püre yapıp, 1 dilim ekmek ile tüketebilirsiniz.

*** Bu röportaj Temmuz-Ağustos 2015 tarihli Yoga Journal Türkiye Dergisi’nde yayınlanmıştır.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram