Yoga & Meditasyon

Güneşi neden selamlıyoruz?

0 Adet Yorum

-

29 Nisan 2013

Güneş hayat kaynağımız olduğundan Yoga öğretisinde güneşe saygımızı Surya Namaskar serisi ile sunuyoruz ve onu selamlıyoruz. Yoga tüm doğa ve evren ile uyum içinde olduğundan Güneş de içimizde kabul edilir. Surya Namaskar serisinin diğer anlamı da kendi içimizdeki güneşi parlatıp, onun önünde de saygı ile eğilmektir, Güneş sizin için ne ifade ediyorsa o değerleri selamlamaktır.

Güneş, ışınlarını herkese her yöne eşit gönderiyor, o halde biz de herkese her şekilde eşit davranmak adına güneşi selamlıyoruz. Seriye başlarken niyetimizi bu şekilde yapıyoruz ve niyetimizi yaparken Anahata Çakraya (Kalp) odaklanıyoruz.

Seri tam olarak 12 temel hareketten oluşuyor. Bugün farklı ekollerde serinin farklı türleri olsa da temelde duruşlar aynı. 12 temel hareket aynı zamanda 12 burcu simgeliyor ve her hareketin bir mantrası var. Bu mantralar aslında Güneş’in sanskritçedeki 12 isminden oluşuyor. Bu mantralar size tüm yıl boyunca her gün şafaktan yükselen güneşin 12 farklı deneyimini sağlıyor.

Surya Namaskar serisindeki 12 duruşun her biri kendi yoluyla, organları etkileyerek, kasları ve tendonları gererek ve fazla yağları atarak, bedeni sağlam tutuyor. Tüm bedendeki gerilimi rahatlatmak için omurga üzerinde çalımanın 12 farklı yolu. Merkezi sinir sistemi omurga kanalında ve tüm bedendeki ağ örgüsünde bulunur. Omurgayı etkilerseniz tüm bedeni etkilersiniz. Kan damarlarına kan pompalayan ve böylelikle dolaşımınızın güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan bu 12 harekete nefes de dahildir. Bu seri ile arkaya ve öne eğilmelerle nefesin nasıl eş zamanlı olabileceğini deneyimlersiniz.

Surya Namaskar ile tansiyon ve dolaşım sistemimiz dengeleniyor. Her gün düzenli yapıldığında stresi yenmemize ve formumuzu korumamıza da yardımcı oluyor. Yogaya yeni başlayanlar için özellikle ciddi anlamda esneklik sağlıyor.

Uzun bir yoga yapacaksanız ve başka duruşlar da eklemek istiyorsanız 6 tur Surya Namaskar yapıp yoganıza başlayabilirsiniz.  Ya da sadece 12 tur Surya Namaskar ve tabiki Savasana başlangıç için yeterli olacaktır. Öncelikle bir eğitmen eşliğinde nefesleriyle birlikte duruşları öğrendikten sonra evde, otelde, açık havada rahatlıkla yapabileceğiniz bir seri.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram