Güncel

Şaşırtıcı kalabalık

1 Yorum

-

24 Mayıs 2009

Bu haftasonumu 2. İstanbul Parapsikoloji Konferansı’na ayırdım. Şaşırtıcı bir kalabalık vardı. İnsanların ruhsallığa olan merakının arttığının bir kanıtıydı bu görüntü. Diğer yandan da artık cevapları dışarıda değil içimizde aramamız gerektiğinin farkında varıldığının. Konferans’ın ana konusu bana göre, “Ruhsallığın bir bilimi olabilir mi? ” ve “Ruhsallık ve bilim nasıl birlikte ilerleyebilir, bütünleşebilir?”  Kuantumdan, uzaktangörüye, radyesteziden, yogaya ve enerji psikolojisine kadar bütün konular bilimsel açıklamalarıyla verildi. Hepsini tek bir postta anlatmak pek de mümkün değil. Konuşmacılardan ilginç bulduğum anektodları bu hafta içerisinde küçük başlıklar altında paylaşacağım sizlerle.

stanley_krippner_0İlk olarak Stanley Krippner’in sunumundan;

“Şamanlar, Amazon ormanlarında bulunan 80 bin farklı bitki arasından çeşitli bitkileri seçip “medicine” denilen karışım bitkiler elde ediyorlardı. Örneğin, karıştırdıkları 2 bitkinin biri beyin hormonlarını içerirken diğeri de sindirim sistemine etki eden bir bitki oluyordu. Sanki adeta bütün bitkilerin moleküllerini biliyorlardı. Bir de kaktüslerden elde edilen “peyote” adında bir bitkiyi vizyonlar görme, algı ve bilinç düzeylerini değiştirmek için kullanıyorlardı. Fakat bu bitki kutsal törenler adını verdikleri belli ritüellerle alınıyordu. Daha sonraları Amerikan Hükümeti bu bitkinin kullanımını yasakladı. Çünkü kutsal törenler dışında bilinçsizce kullanıldığında uyuşturucu etkisi yapabiliyor.”

Şamanizmin bir din değil ruhsal bir teknoloji olduğunu savunan Krippner, bitkisel tıp alanını bilim ve ruhsallığın birlikte çalışabileceği bir alan olarak görüyor. Krippner’in verdiği diğer bir ilginç bilgi de şuydu ki; bugün Amerika’da halen şifa veren şamanlar varmış. Özellikle Irak-Afganistan’da savaşmış askerler ile psikologlarla ve birlikte şamanlar da çalışıyormuş. Askerlerin savaş bölgesinde kaybettikleri ruhsallıklarını geri kazandırmaya çalışıyorlarmış.

San Francisco, Saybrook Lisansüstü Eğitim Okulunda psikoloji profesörü olan Dr. Stanley Krippner, yirmi beşi aşkın ülkede ve Interamerican Psikoloji Birliğinin dört kongresinde rüyalar ve/veya ipnoz hakkında atölye çalışmaları ve seminerler gerçekleştirmiştir. Journal of Indian Psychology ve Revista Argentina de Psicologia Paranormal dergilerinin editörlerinden olup, St. Petersburg’daki Uluslararası Psikoterapi, Danışmanlık ve Grup Liderliği Okulu’nun ve Prag’daki Czech Unitaria’nın yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram