Röportajlarım

Tıp doktoruydu, Jyotishi oldu

11 Yorum

-

3 Aralık 2012

Çıkış kaynağı bilinmiyor fakat zaman içerisinde test edilmiş en muazzam astroloji bilgisi olduğu söyleniyor; Vedik astroloji, evrenlerle birlikte hareket ediyor ve “Işığın Bilimi” anlamına geliyor.

Yaradılışa ve kim olduğuma dair çocukluğumdan bu yana merakımdan dolayı sonunda vedik astrolojiye rastlamam tesadüf olmasa gerek. Jyotishi (Vedik astroloji eğitimi alan kişiye verilen Sanskrit isim) Dr. Lale Durupınar’ı facebook’ta Astrovedik Grubu ile tanıdım ve paylaştığı bilgileri gördükçe Vedik Astroloji’ye olarak merakım daha da arttı. En sonunda kendisiyle derin bir sohbette buldum kendimi ve hatırladım ki yıllar önce yogayı bana öğreten ilk hocam vedaları anlatırken şöyle demişti; “Vedalar mantra ile yazılır. Hem sözle söylenir hem de manevidir. Vedaları herkes okuyamaz. Yoganın ne olduğu ilk olarak vedalarda açıklanmış”. Bu cümleler halen o günkü gibi zihnimde.Bilgi anlamına gelen vedaların en yeni bölümleri yaklaşık M.Ö. 500 senesi civarında ortaya çıkmışken, en eski metin yaklaşık M.Ö. 1500 yıllarına ait. Yıllardır araştırdım, okudum durdum vedalarla ilgili. Fakat Lale Hanım’la karşılaşana kadar vedaları bilmenin bizim için bu denli önemli olabileceğinin farkında varmadığımı gördüm. Kendisine bu öğretinin ona ve onun aracılığı ile bizlere ne gibi katkıları olabileceğini sordum.

 Vedaları bilmek bize ne kazandırır?

Köklerimizi bilmek önemli. Özellikle indigoların yani gençlerin bunu bilmesi gerekiyor. Gençler ruhsal konulara eğilimli. Bu dünyada niye var olduklarını sorguluyorlar. Ama astrolojide spiritüel bir eğitim bulamazlar. Vedik astroloji matematiktir. Evrenin yaratılışı da matematikle büyük orantılar içerisindedir. Kadın çağına da girdik. Astrovedik grubumuzda da çoğunluğu kadınlar ve gençler oluşturuyor. Hayatlarının amaçlarını bulmaya çalışan insanlar var. Bugünü, geçmişi ve yarını öğrenmek istiyorlar. Ama vedik astrolojide madde bir yere kadar ifade edilebilirken , tamamen maneviyat gösterilir. Vedik Astrolojinin hedefi ruhsal özgürlüğe gidiştir. Vedik Astroloji karmanın matematiğidir.

Batı astrolojisi olasılıkları söylüyor. Vedik astroloji de böyle mi?

İkisini kuzen olarak kabul etmek gerekiyor.  İkisinin temelinde yine matematik var. Fakat batı astrolojisi evrene dünyadan bakar. Bu konuda dünyada çok iyi çalışan astrologların astronomi bilgisi de olmalıdır. Vedik astrolojinin geçmişi çok eski. Dünyaya evrenlerden ve ötesinden bakıyor. Bunu görünce büyülendim. En fazla etkilendiğim tarafı bu oldu.

Hayat amacınızın bu olduğunu nasıl keşfettiniz?

Hayat amacım tamamen vedik astroloji değil elbette. Ancak yaşamımın bu parçasında vardığım muazzam bir öğreti. Çünkü varoluşun kaynak bilgisi onda. Doktorluk mesleğimi yaparken, pek çok soru vardı zihnimde. Bu soruları sorarken kendi özümde  değişimler yaşadım. Çok materyalist bir yapı içerisinde yetiştirildim. Bu nedenle hissettiklerimi ve fark ettiklerimi kimseye anlatamadım, soramadım. Ama hep daha ötesi olduğunu fark ettim. Kitaplardan başka başvurabileceğim kaynak, kimse yoktu. Mitoloji ve tarih okudum yoğun olarak. Ardından reiki geldi. İlk reiki hocam Hindistan’dan oldu. Ameliyatlı hastalarım reiki ile daha hızlı iyileşmeye başlaması beni çok sevindiriyordu.. Bana öğretilen tıp bilgisinden de ötesi olduğunu biliyordum ve bildiğimi uyguluyordum mesleğimde. 2004 yılında Diş Doktoru Turgay Köyağasıoğlu ile tanışarak ve onun vasıtasıyla Reiki gibi enerjilerin öğretmeni oldum. Karmik regresyon terapisi, Hipnoz ve Otohipnoz eğitimini de yine ondan aldım. Eğitmenliğe başladım. Bunları genişleterek mesleğime kattım.

Astroloji ile üniversite yıllarında ilgilenmeye başladım. Çeşitli kaynaklardan okudum, araştırdım ve Vedik astroloji ile daha sonra karşılaştım. International DIRAH Academia Türkiye ayağı sevgili “Merih Akalın” hocam vasıtasıyla temel vedik astroloji derslerimi ve ilk sertifikamı  aldım. Daha sonra, bu öğretiyi ana kaynağından öğrenmein en doğrusu olduğuna  karar verdim.

Vedik Astrolojinin de kendi içinde basamakları var. En ilerisi olan Jaimini Upadesa  Sutra’lar, Guruji Sanjay Rath tarafından aktarılan, 500 yıllık geçmişe sahip, kadim vedik astrolojik bilgilerin özüdür, varoluşunun sırlarını içerir. İşte bana lazım olan da buydu. Bu merkeze ve eğitime herkesi almıyorlar. Dünyasal haritamıza, yaşam biçimimize bakarak tüm dünya’dan 16 öğrenci olarak kabul edildik. Bunlardan ikisi Türkiye’dendi; Ben ve eşim.

2012 başında “Jaimini Upadesa Sutra”‘da ilk yıl eğitimimiz online başladı ve 2012 haziranda Hindistan Nepal sınırındaki Bhimtal gölü, Himalayaların eteklerinde 20 günlük bir inziva ile yoğun eğitim görerek bitti. Şimdi ikinci senemize dolu dolu hazırlanıyoruz.

Bu eğitimde ilginizi çeken ya da Türkiye’de eksik bulduğunuz temel noktalar neydi?

Kadim Hint bilgileri olan vedalar, bugüne kadar öğrendiğimiz tüm varoluş bilgilerinin, dinlerin, felsefelerin temeliydi. Veda “bilgi” demektir özetle. Jyotish yani Vedik Astroloji (Hint Astrolojisi) sadece bilgi değil, bu bilgiyle birlikte iyi bir karmadır. Birisi iyi bir astrolog olabilir. Ancak pek çok zavallının yaşamını mahvedebilir, ölümüne dahi sebep olabilir.

İşte var oluşumun temel nedeni, önce kendimin nedenlerini bilip, ardından bu bilginin ışığını tüm insanlığa yaymak. Kendi karmalarını anlamalarına öncü olmak. Ve bu yayma halinde öncelik elbette gençlerde. İndigolar, kristaller ve ötesi, onların anneleri, anneler vasıtasıyla çekirdek aile ve tüm insanlık.

Bu kadim bilgi ne yazık ki Türkiye’mizde çok kısıtlı şartlarda ve kısmen var. Özellikle Vedik Astroloji alanında çalışanların bu konuda Türk gençliğine fazla katkıları olduğunu düşünmüyorum. Söz konusu olan katkı, vedaların 6 önemli ayağından birisi olan Jyotish’in yani “Vedaların Gözü” bilgisinin aktarılması.

Vedik astrolojide kişinin haritası ile kişiye ne tür bilgiler verilebiliyor?

Karma… Jyotisha bir insanın neredeyse tüm karmasını verir.. En iyi Jyotishi bile bu karmanın sadece % 75 ini doğru olarak aktarabilir. Geçmiş yaşamı, şimdi yaşadığı ve geleceği, bir eşzamanlılık panaroması halinde, kişinin vedik haritaları vasıtasıyla sunar. Ataları, annesi babası ile gelen iyi ya da manasız karmalar, ailesi, eşi, mutluluğu, sağlığı, eğitimi, bu dünyaya neden geldiği, dünyasal kimliği ve ruhsal manada kim olduğu, derinlerde sakladığı hatta kendisinin bile bilmediği sırlar, yaşarken alacağı önlemler ve en önemlisi yapması gereken davranış değişikliklerini gösterir.

Herşey aslında eşzamanlı olarak yaşanıyor.Bu yüzden vedik astroloji kehanet veya gaybden haber vermek değildir. Ne de bir din, tarikat ya da bu tarz bir kurum değildir. Vedik Astroloji, kişilerle olduğu kadar, ülkeler , kuruluşlarla da ilgilenir. Hatta bir kişiye, kuruma isim koyarken bile kullanılır. Neticede varoluşunun nedenselliğin bilgisini almak isteyen , bunu çok merak eden bir insan, eninde sonunda bir Jyotishiye başvurur, ya da kendisi Jyotishi olur.

İçinde bulunduğumuz döneme yönelik neler söyleyeceksiniz?

Türkiye’nin vedik haritası kolay bir harita değil. Türkiye sevgisiz, şevkatsiz ve yalnız. Gençlerin alevleneceği bir dönem. Transitler bir süre için kaos ortamını gösteriyor. Ama kaos teorisine göre, kaosun da bir düzeni disiplini var, insanların da bunu anlaması gerekiyor. Bu süreçten geçmemiz gerek.

İnsanların bu dönemde maddi dünyadan spiritüel dünya anlayışına geçişi şart. Herkes işine odaklanmalı, çok çalışmalı. Ama bir yandan da elimizdekileri mutlaka paylaşıp, yeni projeler üretme vakti.

Bugünlerde herkes yaşam koçu, uzaktan uyumlamalar yapılıyor, çakralar açılıyor. Bunlara ne diyorsunuz?

Uzaktan reiki eğitimi olmaz. Her kesimde olduğu gibi spiritüel alemde de ben ustayım diye çıkanlar olacak.  İyi araştırın diyorum. Öğretmenin soy ağacını mutlaka öğrenin. Kendi kendinizi geliştirin, kimse kimseye bir şey öğretemez. Bir yandan da herkesin bir yerden başlaması gerek. Ama hiçbir şeye körü körüne inanmadan, aklını kullanarak, araştırarak öğrenmek gerek.

Vedik astroloji bilgisi derindir ve farklıdır. Bu tarz ile yakından ilgisi yoktur. Ancak reiki ve böyle olumlu enerjiler ile çalışarak, üst benliğimize ulaşma olanağımız kolaylaşır. Böylece Vedalar ile gelen bilgiler, hem daha saf hem de bütün olarak bize iner. Vedik bilgiler saf benliğe gelir.

Jyotishi Dr. Lale Durupınar kimdir?

1959 Zonguldak doğumlu. 1977’de TED Ankara Lisesini bitirip Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumaya başladı.

1983-1987 arasında mecburi hizmetten sonra yine AUTF Kadın Hastalıkları ve Doğum üzerine ABD’de 5 sene süren uzmanlık eğitimi aldı.

2005 yılından beri Reiki, Hipnoz, Karmik regresyon ve diğer konularda (Otohipnoz, Ra Sheeba, Hipnozla regresyon terapisi, I Ching, yoga vs)  çalışarak öğrenciler yetiştirmekte.

2007-2010 arası Aikido çalıştı ve bir kaza sonucu kahverengi kuşakta bırakmak zorunda kaldı.

2011 Aralık ayında doktorluk mesleğini tamamen bırakarak Vedik Astroloji’ye (Hint Astrolojisi) ve kadim Vedik bilgileri öğrenmeye yöneldi. Sanskrit dili de buna dahildir.

Bu konuda ilk resmi temel eğitim sertifikasını Uluslar arası DIRAH Akademi’den aldı.

2012 yılı başından itibaren Merkezi Hindistan’da olan Sri Jagannath Center’dan Jaimini Upadesa Sutra ileri eğitimi almakta.

5 sene sürecek olan bu özel eğitimde ilk kez 2012 haziran ayında Hindistan’a ziyarette bulunup ,öğretmenleri olan Guruji Sanjay Rath, Guruji Sarbani Rath , Guruji Lakshmi Ramesh ve Guruji Ajay ile tanıştı ve onlardan yoğun eğitim aldı.

Beraberinde yine Gurujisi Sanjay Rath’dan Parasara eğitimi de almaktadır. Sanjay Rath , Sri Jagannath Center’ın kurucusudur.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram