Röportajlarım

Yerçekimi ile dans

0 Adet Yorum

-

26 Kasım 2016

Yogayı yerden havaya taşıyan Acrovinyasa ile fiziksel egzersiz bir yana dursun yerçekimi ile dans edebilirsiniz.

Aşkları gibi kariyerlerini de tek bir yolda birleştirmiş olan Claudine ve Honza Lafond, “mutluluğunu takip et” hayat felsefeleri ile YogaBeyond markasını oluşturmuşlar. 2013 yılında Avusturalya’da ilk YogaBeyond okulunu açmış olan çift bugün dünyanın çeşitli ülkelerine sehayat ederek Acrovinyasa eğitimleri veriyor. Gittikleri ülkelerden sosyal medyada paylaştıkları acro yoga pozlarıyla uçan çift diye anılan Claudine ve Honza, yoga sevdalısı birçok insana ilham kaynağı oluyor.

Vinyasa, acroyoga ve ters duruş eğitimlerini bütünleştiren bir pratik olan Acrovinyasa, güven ve birlikteliği çok güçlü bir şekilde geliştiriyor. Acrovinyasanın temeli, hareket içinde senkronize nefese odaklanma, kuvvet geliştirme ve dengeyi bulmakta yatıyor. Geleneksel yoga asanaları ve akrobatik uçuşlarla bu yoga sistemi, hem solo hem de partnerli pratikler içeriyor. Kadim geleneksel öğretiye biraz daha oyuncu bir yaklaşım katan Acrovinyasa, fiziksel egzersizden daha çok yerçekimi ile dans etmeye benziyor. Özellikle başka insanları desteklemekten ya da başka insanlar tarafından desteklenmekten korkanlar için bu pratik bir partnerle yapıldığında çok daha cesaret kazandırıcı olabiliyor.

Bu uygulamayı ilk kez öğrenen öğrenciler için gerekli bir bileşen de yerde ve havada olanın gücün içinde ve doğru biçimde uyumlu olmasını sağlayan gözlemcinin rolü. Yerde olan sırt üstü düz biçimde uzanıyor ve havadakinin ağırlığını uzanmış kolları ve bacakları ile dengeliyor. Öğrenciler doğru duruşu öğrendiklerinde kendi ağırlıklarının dışındaki ağırlıkları da dengelemeye başlayabiliyorlar. Sürekli pratik yapmak ve doğru teknik kullanmak daha hafif birinin daha ağır bir kişiyi beceriyle havada tutmasına imkan verebiliyor. Bu uygulama küresel toplum içinde daha anlamlı insan iletişimleri kurma niyetiyle geleneksel yoga ekollerinden teknikler içeriyor. Güvenmeyi öğrenmek, net biçimde iletişimde olmak ve alıp verebilmek derinde yatan faydaları. Kısacası acrovinyasa, dinamik şekilde solo uygulamanızın ötesine geçmenize imkan veriyor.

 Neden akrobatik yoga stilini seçtiniz? Sizi bu yola ne getirdi?

Her ikimiz de bugüne kadarki hayatımız boyunca içinde olduğumuz alanlarda önderlik eden, hareketi sarsıcı bir şekilde tetikleyen kişiler olduk. Yogadaki 15 yıllık geçmişimizde Claudine yaklaşık 6 yıldır acroyoga üzerinde çalışıyor. Bugüne kadar hep oldukça istekli bir yogi olan Honza’nın ise fitness alanında 12 yıllık bir geçmişi var. 3 yıl önce birlikte çalışmaya başladığımızda ortak tutkumuzu bulduğumuzu biliyorduk. Akrobatik yogaya kendi yorumumuzu getirirken işin yoga tarafına daha güçlü bir vurgu yaptık. Bizim için Acrovinyasa pratiği içinde başkası ile birlikte uçmaya başlamadan önce herkesin kendi bedeninin nefesi ve farkındalığı ile bağlantı içinde olması önemli. Bu pratiği paylaşmayı ve öğretmeyi seviyoruz çünkü bu çalışma insanları çok eşsiz bir biçimde biraraya getiriyor. Bu yolu dünyaya daha fazla neşe, oyun oynama coşkusu ve birliktelik getirmek için seçtik.

Sizler uçan insanlar olarak biliniyorsunuz. Bu durum ilk defa yogaya başlayacak insanlar için bazen biraz cesaret kırıcı olabiliyor. Bunu herkes yapabilir mi?

Evet kesinlikle herkes Acrovinyasa yapabilir. Çalışmayı yogaya yeni başlamış insanların dahi içinde tamamlanmış hissedebileceği şekilde tasarladık. Uçtuğumuz duruşlarda güven ve birliktelik oluşturabilmek için üçer kişilik gruplarla çalışıyoruz. Eğer ilk defa yapıyorsanız mutlaka size güven verecek biri olsun yanınızda ve sizi tutsun istiyorsunuz. Evet biliyoruz korkutucu gibi görünüyor ama her zaman diyoruz ki denemeden ne yapabileceğinizi asla bilemezsiniz. Akrobatik asana serisi pratiğinizi nasıl etkiliyor?

Akrobatik asana serisi ya da bizim tanımımızla havada yapılan asanalar, mat üzerindeki ya da bizim deyimimizle yerde yapılan asanalardaki pratiğinizi de geliştiriyor. Mat üzerinde beden farkındalığınızı güçlü hale getirirseniz bu farkındalık havada daha fazla zerafet ve rahatlığa dönüşüyor. Aslında  bazı duruşlar yerde partnerinizin ayaklarında daha kolaydır. Bu pratikte bir partnerle çalışmanın en büyük etkisi fazlasıyla eğlence ve neşedir.

Bugüne kadar hangi ülkelere seyahat ettiniz? Bu seyahatlerinizden unutamadığınız ilginç bir anınız var mı?

 Geçtiğimiz birkaç yılda birçok ülkeye seyahat ettik. En sevdiğimiz deneyimlerden birini Japonya’da yaşadık. Orası gerçekten de sihirli bir ülke. İnsanlar çok sıcak, misafirperver, oldukça sabırlı ve zarif. Karauizawa’da True Nature Yoga Festivali’nde eğitim vermek üzere davet edilmiştik ve ilk defa bir eğitimde çevirmen ile çalışacaktık. Her pozu anlatmamızdan sonra bizim tarafımızdan anlatılanların çevirmen aracılığıyla insanlara aktarılması ve insanların bu pozu nasıl da azimle yapmaya çalışması ve o an orada öğrenmesi bizim için inanılmaz bir deneyimdi. Böylece biz de yavaşlamayı ve sadeleştirmeyi öğrendik. Halen beden dilimizle ve duruşlarla ilgili deneyimlenecek ve öğrenilecek çok şey var. Bu pratiği dünyanın her yerinde öğretmeye ve insanlarla kendi kültürleri içinde iletişim kurmaya bayılıyoruz. Hangi dili konuştuğunuzun önemi yok. Biz sizinle mutlaka iletişim kurabiliyoruz. Teslimiyet ve güven olduktan sonra bu pratikte çoğu zaman kelimelerin önemi yok.

Çiftler için dersleriniz var mı? Bu dersler çiftlere ilişkileriyle ilgili ne gibi avantajlar sağlıyor?

Çalışmalarımızda çiftlerle ayrıca özel olarak pratik yapıyoruz. Ayrıca sadece çiftlere özel oluşturduğumuz workshoplarımız da var. Partnerinizle iletişiminizi geliştirmeniz için bu gerçekten inanılmaz bir pratik. Duygularınızdan saklanmak ya da kaçmak gibi bir şansınız yok. Zorlayıcı durumlarda hemen o an ihtiyacınızı ifade etmek ya da yaklaşımınızı sorgulamak, anlatmak gerekiyor. Acrovinyasa, sadece bu çalışma boyunca değil hayatın tam da içinde kullanabileceğiniz bir metafor.

Eğitmenlik programlarınıza katılım kriterleriniz neler?

Bizim eğitim kursumuza başlamadan önce 200 saatlik bir yoga eğitmenliği programının tamamlanmış olması gerekiyor. Öğrencilerimizin öncelikle bir grup önünde eğitmenlik yapabilecek rahatlıkta ve donanımda olmaları gerekiyor ki sonrasında Acrovinyasa öğretebilsinler. Bu nedenle ayrıca eğitimimize kayıt öncesinde Level 1 serisinin tamamlanması şartımız var. Bizi ve eğitimlerimizi instagramda @ Acrovinyasa ve @Yogabeyond hesaplarımızdan takip edebilirler.

Acrovinyasa’yı yeni çalışmaya başlayacak olanlara ne önerirsiniz? Nereden başlasınlar?

Bali’deki eğitmenlik programımızı yeni tamamladık. Bugün dünya çapında sertifikalı 30 eğitmenimiz var. www.YogaBeyond.com sitesini ziyaret ederseniz Acrovinyasa bölümünde sizi bulunduğunuz ülkeye en yakın hangi bölgede eğitim olduğunu görebilirsiniz. 2015 yılı içerisinde iki eğitimimiz daha olacak ve başka birçok planlarımız var. Önümüzdeki yıllarda dünya çapında birçok eğitim olanağımız olacak.

***Bu röportaj, Mayıs-Haziran 2015 tarihli Yoga Journal Türkiye Dergisi’nde yayınlanmıştır.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram