kitap

Yoga; evrensel bir kültür

0 Adet Yorum

-

21 Haziran 2018

Hindistan Başbakanı Narenda Modi’nin yaptığı talep doğrultusunda 27 Aralık 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 177 ülkenin desteğiyle 21 Haziran’ın Uluslararası Yoga Günü olarak tüm dünyada kutlanmasını onayladı. Dünyada ilk olarak 21 Haziran 2015’te kutlandı. O gün Hindistan Başbakanı Yeni Delhi’de 35 bin kişiyle birlikte yoga yaptı. Bugün de dünyanın her yerinde hem açık hem kapalı alanlarda herkese açık etkinliklerle kutlanıyor olacak.

Yuj kökünden gelen yoga kelimesi, birlik, tümleşme, birleştirme anlamına geliyor. Yaklaşık 80 yıl boyunca sanat ve bilim adını verdiği tekniği uygulayan yoga üstadı B.K.S Iyengar, yogayı şöyle tanımlıyor; “Yoga her bireyin bedensel, zihinsel, duygular ve ruhsal olgunlaşması ve iyiliği için çalışır. O tüm insanlığı hedef alır. Bu nedenle de yogaya evrensel bir kültür denir. Bedeninde, zihninde, duyularında, aklında ve bilincinde belli bir disipline ulaşan yogi, bu dünyada kendi eylemlerine kapılmadan yaşamak durumundadır. Buna eylemde marifet denir ki kastedilen yalnızca beceri değildir. Yogiler erdem veya kötülük gözetmeksizin, ama saflık ve kutsallıkla eylemlerini gerçekleştirirler.”

Yoga ile ilgili ilk bilgiler Hindistan’da 7-8 bin yıl önce yapraklara yazılmış. Bu yapraklar korunamamış, zaman zaman yok olmuş ve yeniden yazılmış. Hindistan’daki en eski yazıt 2000 yıllık yapraklar. Bu bilgiler yazının bulunmasından sonra ağızdan ağıza, öğretmenden öğrenciye aktarılmış. Sözlü olarak aktarılan öğretiyi ilk yazıya döken Patanjali olmuş ve Sutra adını verdiği aforizmalar yapmış. Yaşam öyküsü efsanelerle dolu olan Patanjali’nin Yoga Sutraları ne zaman yazdığına dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte M.Ö. 200 ya da M.Ö. 400 olduğu kabul görüyor. Yoganın sekiz basamaklı yolunu, kriya yogayı ve günümüzde yaptığımız hatha yoganın, tantranın temellerini hep Patanjali’nin Yoga Sutralarında görüyoruz. Yoganın tarihi, eski üstadlar ve öğretinin nasıl batıya taşındığını anlamak adına yogaya gönül veren herkesin okuması gereken ilk kitaplardan biri olarak “Bir Yoginin Otobiyografisi – Paramahansa Yogananda‘yı önerebilirim.

Bugün mutlaka bulunduğunuz yerde yakınınızda neresi varsa oraya gidip yoga ile tanışmanızı dilerim. Kimbilir belki seversiniz. Kaldı ki bize her gün yoga günü. İçimizdeki coşku ve aşk hep aynı…

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram