Yoga & Meditasyon

Ay ve burun delikleri

0 Adet Yorum

-

4 Temmuz 2010

En karanlık geceyi (yeni ay) takip eden sabah, güneşin doğmasıyla sol burun deliği çalışmaya başlar. 1 saat sürer bu hakimiyet. 2. ve 3. sabahlarda da aynıdır. Dolunayı takip eden 3. sabah ise güneş doğarken sağ burun deliği işler. 1 saat sürer.
Ay gecede hüküm sürer, manyetiktir ve soğuktur. Manyetik ay enerjisi doğası gereği alıcıdır. Sol burun deliği aysal enerjiyi temsil eder. Güneş ve ay, günün 2 kutbunu oluşturur. Doğaları, 2 beyin yarıküresinin ve 2 burun deliğinin doğasıyla benzer. Ay 28.5 günlük dönemde düzenli olarak küçülüp-büyürken denizlerdeki gel-git olaylarını meydana getirir. Yüzde 70’i su olan insan bedeni de aydan etkilenir. Nasıl ki dolunayda su en yüksek seviyeye ulaşıyorsa, insanların duygusal yaşamlarında da yükselmeler olur. Ve karanlık gecelerde sular alçaldığında, insanların duygusallıkları da en zayıf hale gelir. Burun deliklerinin dönüşümü her 2 haftada bir dolunay ya da tam karanlık gece ile yeniden başlar. Ay’ın gücü dolunayda en yüksek seviyesindedir. Bundan sonra giderek azalır. Güneş enerjisi en karanlık gecede en güçlüdür. Karanlık döneminde Ay, Güneş tarafından akümüle olur. Yani doğuma hazırlanır.

Not: Burun deliklerinin her ikisini de aktif hale getirebilen nefes bilimi Pranayama’dan bir önceki yazımda bahsetmiştim. Burun deliklerinizin herhangi biri tıkalı olduğunda aysal döngüyü takip ederseniz, tıkanma nedenlerinin daha iyi farkına varabilirsiniz ve ona göre kendinizle gereken çalışmaları yapabilirsiniz. Tabiki düzenli yoga ve nefes çalışmaları ile zamanla açılacaktır.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram