Yoga & Meditasyon

Yolumuz BİR

0 Adet Yorum

-

7 Kasım 2017

Özgürce Yoga diyince çoğu zaman “Herşeyi her zaman rahatça yapabileceğimiz bir ders mi bu?” gibi sorular alıyorum. Belki de özgürlük kelimesinin zihnimize bu kalıpla geçmesi sebepli olsa gerek içten içe de “keşke öyle olsa” der gibi bakışlar altında kalıyorum. Bu soruya yanıtım ise “hem evet hem hayır”. Tam olarak açıklamam gerekirse, kendi içinde bir düzeni, disiplini olan özgün bir ders olduğunu söyleyebilirim. Bugüne kadar aldığım tüm eğitimlerin, atölyelerin, seminerlerin bir harmanı, 17 yıllık yoga yolumun bir meyvesi Özgürce Yoga dersleri. Yoğun nefes çalışmaları (pranayama) ile başlayıp, bedenimizde yang enerjisini hareketlendirdiğimiz ayakta seriler ile devam edip, bırakmanın ve dokulara değmenin hazzını yaşadığımız yin duruşları kapanışta yoga nidra takip ediyor. Genel olarak dersin işleyişi böyle olsa da kimi günler nefese daha fazla vakit ayırırken kimi günler de meditasyon pratiğimizi geliştiriyoruz. Aslında dönemsel olarak çalıştığımız konular olabiliyor. Bazen kadim yoga metinlerinden, çeşitli kaynaklardan okumalarımız, yoga sohbetlerimiz de vazgeçilmezim.
İçinden geçmediğim hiçbir duruşu, nefesi, meditasyonu öğretmiyorum. Aktardığım her pratik uzun yıllardır kendimde deneyimlediğim süreçlerden süzülmüş bir şekilde derste yerini alıyor. Mükemmel olmak gibi bir kaygım hiç yok senin de olmasın. Göreceksin bazen ben de bir güzel hata yapabiliyorum.
Bende olanı tüm kalbimle akıttığım, birlikte büyüyüp genişleyeceğimiz, seni her halinle karşıladığım, bedenini her haliyle görüp kabul edeceğin bir alan Özgürce Yoga dersleri.
Dersler her seviyeye açık olmakla birlikte, en büyük hayalim yogayı günlük hayatına geçirebilmen. Bu tabiki de senin seçimin ama ben bu yolda sana bolca tavsiyelerde bulunmaya hatta zaman zaman ödev vermeye hazırım. Benim için herşeyden önemlisi kendi yoganı kendinle yapabiliyor olman. Çünkü yoga senin özüne yürüyüş yolculuğun. Hiç bitmeyecek, her adımında yeni bir senle karşılaşacağın bir yolculuk. Bu yolculukta elinden tutmak, sana rehberlik etmek için buradayım. 

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram