Yoga & Meditasyon

Dergilerde yoga duruşları

8 Yorum

-

5 Ağustos 2012

Geçenlerde kadın dergilerinden birinde yoga ile ilgili bir haber gözüme çarptı. Zorlayıcı duruşlarla bol kalori yakımımı vaat eden bu haber New York’lu bir yoga eğitmeninin tekniğinden bahsediyor. Yani özet olarak diyor ki; şu duruşları kendinizi zorlayarak yapın, şu kadar kalori yakmanız garanti. Birkaç ay önce de yine aynı dergide baş üstü duruşu gösteriyordu aşama aşama, “Evde Yoga” başlıklı bir haberde.

Eğitmenler olarak hepimiz, daha çok insan yogayı deneyimlesin, beden-zihin dengesini kursun istiyoruz. Fakat bu şekilde tam Amerikan tarzı yaklaşımlarla okurları yanlış yönlendirmiş oluyoruz. Kalori yakmak istiyorsanız herhangi bir spor dalını tercih edebilirsiniz ama hem kaslarınızı hem hormonal sisteminizi doğru çalıştırıp bir yandan da zihinsel olarak rahatlamak istiyorsanız yogayı deneyebilirsiniz. Üstelik bir yandan vücudunuz kendi ideal şeklini bulacak. Fakat dergilerdeki pozları evde deneyerek değil, mutlaka bir eğitmen eşliğinde, nefesle birlikte yapılırsa ancak etkisini görebilirsiniz. Yoksa sakatlanma ve bedeninizi yanlış yönlendirme riskiniz çok yüksek.

Çakrasana

Yukarıdaki fotoyu Focus Studio’da dersimizden sonra bazı duruşlar üzerinde çalışırken çekmiştik. Çakrasana, yani tekerlek duruşu, doğumdan sonraki vücut sarkmalarının hızlıca toparlanmasına yardımcı olur, fazla yağları eritir,  omurgayı ve bedenin orta bölümünü güçlendirir, omurgada kireçlenme ve romatizma oluşmasına engel olur, yaşlanmayı geciktirir, bedenin gelişimine yardımcı olur ve eğer küçük yaşlardan itibaren yapılmaya başlanırsa boyu uzatır. Karaciğer, kalp ve safra için faydalıdır. Hazımsızlık, kabızlık, lumbago ağrıları ve şeker hastalığına iyi gelir. Sindirim sistemini güçlendirir. Çocuklar 5 yaşından itibaren bu duruşu yapmaya başlayabilirler.

Bu duruşu bu fotoğraftan bakarak yapmayı deneyebilirsiniz. Ama el ve ayaklarınızın duruş açıları, nefes ritminiz ve ortalama duruş süreniz ve dikkatinizi bedeninizin neresine vereceğinizle ilgili bir fikriniz yok ise yaptığınız şey yoga olmaz. Örneğin bu duruşu Focus’ta derslerimizde yapmıyoruz. Aslında sınıfın genel ritmine göre değişiyor yaptığımız duruşlar. Bunun yerine herkesin çok daha rahat girebileceği başka bir duruş yapıyoruz ve faydalarını her ayrıntısıyla konuşuyoruz. Denemek isteyen olursa şayet ders sonrasında birebir çalışabiliyoruz tabiki de. Fakat zorlamıyoruz bedenimizi, neye izin veriyorsa o kadar yapıyoruz ve orada duruyoruz. Öğretmenimiz nefes, durduğumuz yerde sınırlarımızı yokluyoruz, nereye kadar gidebileceğimize bakıyoruz ama kavga etmeden kendimizle, olduğumuz gibi duruşun içine giriyoruz.

Yani diyeceğim şudur ki aman dergiden, kitaptan bakarak zorlu duruşlara girmeyi denemeyin. Öğrencilerim de ben de tatil arası verdiğimizden derslerimiz Eylül sonrasında tekrar başlayacak. Meraklılara duyurulur:)

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram