kitap

68’in kadınları"

4 Yorum

-

13 Eylül 2010

En yakın dostlarımdan birinin kitabı çıkıyor bugün. Her sürecine birebir şahit olduğum bir emeğin ürünü bu kitap. 8 aylık minnoşu Ali’siyle birlikte büyüttüğü 2. çocuğu. Tam da gününde çıkıyor “68’in kadınları”! Sanki bizlere, kadınlara “kendinizi özgürce ifade etmekten güzel ne var” mesajı verir gibi…

Ayşe Yazıcıoğlu, 16 kadınla yaptığı röportajları bir kitapta topladı: Ferai Tınç, Füsun Özbilgen, Işıl Özgentürk, Şule Perinçek, Hatice Yaşar, Işıl Uyar Çimen, Keskin Turan, Fatma Sayman, Birgül Akkoca Ergev, A.İnci Beşpınar, Hülya Karadeniz, Sema Bulutsuz, Sermin Çetiner, Büşra Ersanlı, Müfide Pekin ve Okşan Kınış. Röportaj yaptığı kadınlara aile ve üniversite hayatlarını, siyasi düşüncelerle tanışmalarını, kadın-erkek ilişkilerine ve evliliğe bakışlarını, eylemlerini, hapishaneyle tanışmalarını anlattırıyor.

Ayşe Yazıcıoğlu yaptığı röportajları şöyle değerlendiriyor;

“Soğuk Savaş’ın gölgesinde geçen 60’lı yıllar toplumsal hareketliliğin, kültürel değişimin ve kentleşmenin tüm dünyada yoğun olarak yaşandığı bir on yıldır. 60’lı yıllarda bireyler kendi kendine var olmanın, kendini şekillendirmenin ve özgürce ifade etmenin farkına varmışlardır. 68’liler hem Türkiye’de hem de dünyada uzun bir aranın ardından savaş görmeden yetişen ilk kuşak. Röportajlarda da anlatıldığı üzere mini eteğe rağmen özellikle çok renkli ya da çok moda olan bir kıyafet giymek tepki çeker. Halkın desteğini almak isteyen kadınlar eteklerinin altına pantolon giyerler. Kimi kız öğrenciler ise karşı cins kadar devrimci olabilmek için erkekleşirler. Sol çevre 1970’e doğru özellikle siyasi şiddetin tırmanması ve erkeklerin başat güç olmasıyla yavaş yavaş siyah-beyaz dünyasını oluşturmaya başlar” diyen Yazıcıoğlu kitapta kadınların o dönemdeki ruh halini gözler önüne seriyor.

Canım dostumu tebrik ediyor ve sizlere de keyifli okumalar diliyorum…

Kitaba buradan erişebilirsiniz.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram