Ebeveyn & Çocuk

İyi ki gelmişsin

2 Yorum

-

15 Mayıs 2013

Doğa bugün 8 yaşına basıyor. Sabah uyandı ve “bugün 15 Mayıs anne” diyerek geldi yanımıza. Kocaman bir sarılışla “iyi ki gelmişsin iyi ki kızım olmuşsun” dedim yine, her zaman söylediğim gibi. Doğum günleri çok önemli onun için. Neden bu kadar hızlı büyümek istiyorsa? En çok istediği biran önce 12 yaşına gelebilmek. En sevdiği sayı 12. Bugün ona olan sevgimi ve minnetimi en fazla nasıl gösterebilirim diye düşündüm. En iyisi  birlikte en çok ne yapmayı seviyorsak onu yapmak dedim. Örneğin sabah en sevdiği krepten yaptım sürpriz olarak. Üzerine pekmez ya da bal yerine nutella sürüp yedi. Sonra, akşam üzeri okuldan alacağım ve en çok istediği uçurtmayı almaya gideceğiz. Tabii oradan da pizza yemeye, en sevdiğinden; zeytinli ve peynirli, domates sosu az olacak:) Gecenin devamı ise ödevi varsa onları yapıp evde mırıl mırıl gerinerek geçer artık. Hava da buna gayet uygun bugün. Aslına bakarsanız çocuklarla sohbet etmek ve vakit geçirmek onlar için en güzel hediye. Belki bu anları özel kılmak adına minik şeyler yapılabilir ama değerli ve kalıcı olan an’larda paylaştığınız duygular.

Son birkaç gündür eve geldiğinde deli gibi oyun oynuyoruz. Öyle istiyor canı bugünlerde. Dün örneğin kızma biraderin içine çiflik kurduk, barbie’leri pony’lere bindirdik falan. Değişiyor onun da kimyası günden güne. Okuldan gelince bazen sadece sarılıp gıdıklamaca oynuyoruz uzunca zaman. Bazen film izliyoruz. Ara ara benim ya mutfak ya da yazı masamda işlerim oluyor, o da kendi başına buluyor yapacak birşeyler. Çoğunlukla Pamuk’la oynuyor böyle zamanlarda. En sevdikleri birlikte kovalamaca, ip ve top oyunları. Pamuk artık ne desek anlıyor. Miyavlayarak konuşur halde bizimle. Sabah saatimin alarmı çaldığında örneğin 5 dk. daha fazla uyursam gelip miyavlayarak uyandırıyor. Geceleri Doğa’nın odasındaki minik sallanan sandalyenin üzerindeki battaniyesinde uyuyor.

Sabah evimize haftada bir temizlik için gelen yardımcımız elinde bir kavanoz ayva reçeliyle geldi. Evde yapmış, bana da getirmiş biraz. Reçeli bir süre açamadım çünkü ayva reçeli bana anneannemi anımsattı. En güzel yaptığı reçellerden biriydi ayva. Zaten bugün hayatta olsaydı, Doğa’nın doğum gününü ve benim anneliğimin 8. yılını kutlamak için beni ilk arayanlardan olurdu. Gözyaşlarıma engel olamadım, bıraktım biraz aksınlar. Nur içinde yat güzel anneannem bak Doğa her geçen gün daha da büyüyor, şaşırtmaya devam ediyor bizi tavırlarıyla, sözleriyle. Biliyorum ki sen hep olduğun gibi bugün de benimlesin, çok yakınımdasın.

Bugün hiç olmadığım kadar bencilim, sadece kızım ve Serdar var kalbimde, düşüncelerimde. Doğa ile birlikte tamamlanan sevgimiz var. Doğa’nın bize küt diye gelişi, önce beni dağıtıp sonra toplayışı var. Olur olmadık zamanlarda çıkan bilgeliği var. Sağlıklı ve mutlu bir yavrum olduğu için, anne olduğum için şükredeceğim bugün.

8. doğum gününde Doğa, Cartoon Network’te yayınlanan Sürekli Dizi adlı çizgi filme bayılıyor. En sevdiği yemek iskender, en sevdiği renk mor, en sevdiği tatlı dondurma. Doğa’ya göre her bebek dünyaya gelmeden önce kendi gezegeninde annesini ve de kedisini seçermiş:) Uzay ve gökyüzü halen en büyük merakı. “Aydede çıkmadan uyumam” diyerek kendi kendine gündüz uykularını kaldırdığı 2 yaşından bu yana değişen hiçbir şey yok bu konuda. Geçenlerde babam Göztepe Parkı’nda Doğa’ya uçan balon almış fakat 1 gün sonrasında Doğa balonunu uzaya yollamaya karar verdi. Ama üzerine uzaylılar için bir not yazdı: “Sizi seviyorum”…

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram