Yoga & Meditasyon

Pavanmuktasana

1 Yorum

-

16 Kasım 2010

Sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı duruşları buradan anlatacağım. İlk olarak Pavanmuktasana; Düzenli yapıldığında romatizmayı önlüyor. Özellikle birinci derece yakınlarında romatizma hastalığı olanların korunma amaçlı bu hareketleri düzenli olarak çalışmalarını öneririm.

Bu çalışma 2 yolla uygulanır. Fiziksel hareketler, bedenin, kemikler, eklemler, kemik-organları biribirine bağlayan bağlar, kaslarla vb.. arasındaki iletişimi sağlarlar.Fiziksel hareketler, bedendeki bölgeler arası iletişimi kurar, fark ettirir. Bu fiziksel hareketleri, nefesli ve sayarak uygulamak ise akıl-şuuru kontrol almayı öğretir, ki bu da sükunet, balans, konsantrasyonda hakimiyeti sağlar. Dolayısıyla fiziksel bedendeki ahenk keşfedilir. Fiziksel hareketleri nefesle tamamlamak, hareketler nefesle birlikte yapıldığı zaman, beyin dalgalarında yavaşlama meydana gelir.Bu da rahatlamayı ve farkındalığı arttırır. Bu method uygulandığında, fiziksel ve enerji seviyelerinde, bedende uyum ve hayatiyet kazanılır. İç organların fonksiyonu değer kazanır.

AYAK PARMAKLARININ KIVRILMASI (Padanguli Naman ):
Omurga dik, eller yanda basılı. Bacaklar aralık. Ayak parmaklarınızı önce kendinize doğru çekin, daha sonra ileri itin. 10 tur çalışın. Nefes konsantrasyonunuzu ise, ayak parmaklarınızı kendinize çekerken nefesinizi burnunuzdan alın, ileri doğru iterken verin.
BİLEKLERİ KIVIRMA (Goolf Naman ):
Aynı şekilde oturmaya devam edin, bu sefer, ayak bileğinizden ayağınızı nefes alarak, kendinize çekin, nefes vererek itin. 10 tur uygulayın.
BİLEKTEN DÖNDÜRMEK (Goolf Chakra ):
Sağ ayaktan başlayarak, saat yönünde nefes alıp-vererek çevirin. 10 tur çalışın. Aynı şekilde sol ayağı çalıştıralım. Hızlı çalıştırmayın, yavaş ve belli bir ritm tutturarak çalışalım.

Tam olarak hareketleri gösteren bir fotoğraf bulamadığım için koymadım. Sorularınız olursa lütfen yazın.

ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram