kadın

Kadın ve yaratıcılık

2 Yorum

-

19 Eylül 2008

Kadınların en yaratıcı oldukları dönemin adet dönemleri olduğunu biliyor muydunuz? Evet büyük bir çelişki aslında değil mi? Kök çakranın bulunduğu, kırmızı rengte olan, anüs ve cinsel organlar arasındaki enerji noktası kadında yaratıcılığın simgesi. Her ay belki de nefretle geçmesini beklediğiniz, kimi zaman birini öldürebilecek kadar gergin olduğunuz o zor günleri aslında farkındalığınızı artırmak ve de kendinizle ilgili içsel yolculuklara çıkmak için kullanabilirsiniz. Aslında adet döneminiz ne kadar zor geçiyorsa, yaratıcılığa bir o kadar dirençli olduğunuz ortaya çıkıyor. Çünkü doğum ne kadar doğal bir süreçse adet dönemi de öyle olmalı ve aslında büyük bir mutlulukla karşılanmalı.

Bu konu da nerden aklına geldi derseniz…Osho’nun Kadın kitabını aldım elime uzun aradan sonra. Severek okuduğum kitapları arada tekrar elime alıp karıştırmaya, kapatıp birden açıp açılan sürpriz sayfaları okumaya bayılıyorum. Kendi kendime yaptığım bir oyun işte:))
Bugün işte bu konuyla ilgili bir sayfa çıktı önüme Osho’da. Nedendir bilinmez özellikle bu aralar yaratıcılığımı çok zorguluyorum ve bir yandan çevremden gelen bütün “2.çocuk düşünüyor musunuz?” sorularına şiddetle hayır diyorum.
Neyse, Osho bu kitabın ‘Beden’ başlıklı bölümde kadın bedeninin bazı evrelerinden ve doğum kontrolünden bahsediyor. Bildiğimiz gibi çoğu dinde ve spiritüel öğretilerde de kürtaj kabul edilemez birşey. Ama Osho farklı bir açıdan bakmış her zamanki gibi konuya; ‘Adet döneminde duygularını izle. Beraberinde neler getirebileceğini gör; öfke, depresyon, nefret, kavga etme eğilimi, sinir krizi. Anlamak, biraz uyanık olmak ve farkında olmak durumundasın. Hamileysen adet durur çünkü adet dönemindeyken açığa çıkan enerji yaratıcı olmaya başlar; O çocuğu yaratır. Hamile olmadığında her ay bu enerji birikir. Ve şayet yaratıcı olamazsa yıkıcı olur. Bu nedenle kadın adet dönemi boyunca yıkıcı bir tavra sahiptir çünkü bu enerjiyle ne yapacağını bilemez. Dünyada artık yeni bir tehlike yükselmektedir. Çünkü artık onların sürekli hamile olmalarına gerek yoktur. Ancak enerji oradadır. Kadınlar özgürleşiyor.”
Yani Osho özet olarak kadınların bu dönemde kendilerini yaratıcılığa yöneltmelerini öneriyor. Örneğin yatıp dinlenmek yerine bol bol dans edin, uzun yürüyüşler yapın, meditasyon yapın ve kötü, yıkıcı enerjiyi bu şekilde boşaltın diyor.
Ben yapıyor muyum? Ancak Doğa ile Dinazor Barney ya da Winnie the Pooh dansları yapabiliyorum şu aralar:)) Ancak fırsat buldukça meditasyon ve nefesle kurtarıyorum işi:))
ÖZGÜR TURAN’DAN HABERDAR OL,

YENİ YAZILAR, ETKİNLİKLER VE GÜNCELLEMELERLE SENİ HABERDAR EDELİM

ÖZGÜR’Ü BURALARDA TAKİP EDEBİLİRSİN Twitter Instagram